AED pro Liberecký kraj - 11.3.2017 v 08:37

V pondělí 6.3. převzala starostka města spolu s velitelem naší JSDHO Harrachov nový automatický externí defibrilátor (AED).
Do vybavení naší hasičské jednotky byl tento přístroj zapůjčen Zdravotnickou záchrannou službou Libereckého kraje v rámci projektu „AED pro Liberecký kraj“.
Projekt 6. 3. 2017 slavnostně spustil hejtman Libereckého kraje, pan Martin Půta.
Ten jeho vznik od počátku sleduje a podporuje. Vedle dobrovolných hasičů přístroje obdrželi také profesionální hasiči a policisté.

Díky tomuto projektu bylo po kraji rozmístěno mezi profesionální i dobrovolné jednotky hasičů a policisty 36 defibrilátorů za částku 2 050 000 Kč, kterou poskytl Liberecký kraj.
Jeho cílem je zajistit pomoc pacientům s náhlou zástavou oběhu v případě, že se k nim složky IZS vybavené AED dostanou rychleji než posádky záchranné služby.
Tento život zachraňující přístroj, nezbytný pro obnovu srdeční akce, se tak dostane k pacientovi o několik cenných minut dříve. Pro člověka s náhlou zástavou oběhu se tak zvýší šance na přežití, a to i přežití bez viditelných následků, o přibližně 10%.

Všichni, kdo jsou do projektu zapojeni, prochází v současné době důkladným školením.
Vedou je lektoři z řad záchranářů ZZS LK. Hasiči i policisté se během školení seznámí se základními teoretickými poznatky o resuscitaci (tedy oživování) dospělého i dítěte, s používáním přístroje AED a v neposlední řadě si každý prakticky vyzkouší provádění resuscitace.
Po proškolení jsou tyto složky zakomponovány do operačního programu ZZS a až od té chvíle jsou o výpomoc žádáni.

M.Bartoš
velitel JSDHO Harrachov