Taktické cvičení - 18.3.2015 v 19:54

Fiktivní požár Světlanky prověřil spolupráci hasičů a Horské služby
Simulovaný požár horské chalupy Světlanka v Rokytnici nad Jizerou vyzkoušel v úterý 17. března 2015 profesionální i dobrovolné hasiče v problematice připravenosti pro zásah v nepřístupném terénu či prověření spolupráce požárních jednotek s Horskou službou. Tohoto taktického cvičení se zúčastnili i harrachovští dobrovolní hasiči.

Námět cvičení byl následující. V ubytovacím zařízení horské chaty Světlanka došlo vinou zapálené svíčky bez kontroly k požáru ve druhém nadzemním patře a mohutný kouř uvěznil zde ubytovaných cca 25 osob. Část z nich vinou nadýchání a dalších zranění potřebují akutní zdravotnickou pomoc.
Rekreační chata je však v zimě díky své poloze nedostupná pro běžnou požární a běžnou záchranářskou techniku. Doprava hasičů je tak možná jen za pomocí sněžných roleb. K tomu je třeba využít i součinnosti s Horskou službou, která je schopná svými skútry a pásovými čtyřkolkami zabezpečit zdravotnickou pomoc.
V případě tohoto taktického cvičení dopravu hasičů a jejich techniky v podobě přenosné nádrže, přetlakových ventilátorů, dýchacích přístrojů, přenosných čerpadel vody i hadic zabezpečilo předem povolané pásové obojživelné vozidlo Hägglunds od libereckých profíků, a to od shromaždiště na parkovišti nad rokytnickým fotbalovým hřištěm.
Přímo před samotným místem fiktivního neštěstí pak bylo zřízeno čerpací stanoviště a zahájena doprava vody pro tři útoky. Zdrojem vody byl i zasněžovací systém z nedalekých sjezdových tratí. Ještě předtím i souběžně museli hasiči provést evakuaci osob z postiženého objektu a ve spolupráci s Horskou službou provést primární zdravotní ošetření zraněných.

Členové harrachovské jednotky se také dostali za pomocí obojživelného vozidla na místo simulovaného požáru a přiložili ruku k dílu při nácviku hašení z instalované čerpací nádrže. Plánovaná délka cvičení se nicméně časově protáhla, ukázalo se totiž, že nutnou chvíli dá zabrat samotný transport lidí i techniky do takto v zimě těžce přístupného výše položeného horského místo. A to šlo v tomto případě pouze o cvičení. Proto je dobré být i na tyto vždy nečekané reálné chvíle co nejvíce ze strany záchranných jednotek připraven, i to byl i cíl tohoto taktického cvičení.

Zásahovou premiéru při cvičení měla harrachovská cisterna LIAZ, která po převodu od HZS LK a nezbytných opravách a úpravách před několika dny byla zařazena jako prvovýjezdový vůz naší jednotky.

Cvičící hasičské jednotky: HZS LK Jilemnice, Semily a Liberec, JSDHO Rokytnice nad Jizerou, Jablonec nad Jizerou a Harrachov. Plus Horská služba Rokytnice nad Jizerou