Taktické cvičení 2014 - 7.8.2014 v 18:35

Mimořádná mezinárodní událost – naštěstí cvičná

Harrachovští dobrovolní hasiči se v úterý 5. 8. 2014 aktivně účastnili mezinárodního taktického cvičení jednotek požární ochrany. To proběhlo na vrcholových partiích I. zóny Krkonošského národního parku a bylo přitom třeba spolupráce i s polskými hasičskými jednotkami.

Scénář cvičení byl tento. Na tísňovou linku 112 byl ve výše uvedený čas ohlášen požár trávy a nízkých jehličnatých dřevin zhruba 500 m od Vosecké boudy. Vlivem větru se požár šířil i na sousední polskou stranu hor a také k Prameni Labe. Po nezpevněných cestách proto neprodleně najíždí do nejpřísněji chráněných oblastí Krkonoš hasičská technika, a to včetně dvou cisternových vozů a zásahové čtyřkolky jednotky dobrovolných hasičů z Harrachova. Alarmovány jsou na základě patřičné smlouvy i polské jednotky státní i dobrovolné požární ochrany. Cílem toho všeho je dopravit dostatek požární vody a technických prostředků k zastavení šíření požáru na cestě Česko-polského přátelství a směrem Pramen Labe – Česká budka. Místo zásahu je rozděleno do třech úseků a hasiči spolupracují se svými polskými kolegy. V jedné lokalitě probíhá kyvadlová doprava k Vosecké boudě, kde je zdrojem požární vody řeka Mumlava, zde byli nasazeni právě harrachovští dobrovolní hasiči. Odtud je vytvořeno dopravní hadicové vedení na druhý úsek. V druhém úseku jde o kombinovanou dopravu vody po požářišti od Tvarožníku směrem na Českou budku a v tomto případě je zřízeno čerpací stanoviště z hydrantového zasněžovacího systému. Ze třetí strany funguje dálková doprava vody od Pramene Labe. V průběhu cvičení jsou vytvořeny téměř 2 kilometry hadicového vedení do míst, která nejsou přístupná stávající technikou.

Cvičení ukázalo spoustu pozitiv. Velkým plusem byl kontakt českých a polských jednotek, které si udělaly obrázek, čím disponují sousedé a že je jejich vybavení kompatibilní - například hasičské armatury, kterými si mohou vypomoci při napojování hadic.

Na druhou stranu hasiči zjistili, že hašení rozsáhlého lesního požáru v těžce přístupném terénu by se neobešlo bez problémů. Přes veškerou snahu hasiči nedisponují technikou, která by byla schopná zajistit dostatečné dojezdové časy do I. zóny Krkonošského národního parku a v počáteční fázi dodat potřebné množství vody. Navíc během jízdy k zásahu zcela plánovaně zkolabovala i jedna z harrachovských cisteren, a to v místě Krakonošovy snídaně. Právě odsud pak probíhala kyvadlová doprava vody z řeky Mumlavy. Během vyhodnocení cvičení tak budou prováděny další výpočty a možné varianty. Potíže chtějí řešit i orgány místní samosprávy a jednou z možností, jak dané území lépe zabezpečit, je získání nové techniky z unijních zdrojů.

Zúčastněné jednotky České republiky: Za HZS LK Tanvald, Jilemnice, Semily, Liberec, za dobrovolné jednotky Harrachov, Rokytnice nad Jizerou, Vítkovice v Krkonoších, Jilemnice, Špindlerův Mlýn. Jednotky požární ochrany Polské republiky: profesionální sbor Jelenia Góra a dobrovolné jednotky Jelenia Góra Sobieszów, Szklarska Poreba, Piechowice, Podgórzyn, Karpacz, Kowary.

Projekt CZ.3.22/3.3.01/13.04079 "Přeshraniční spolupráce hasičských sborů v Krkonoších" je spolufinancován Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj, Fond mikroprojektů Euroregionu Nisa, Cíl 3, OPPS 2007 – 2013.