Nácvik dálkové dopravy vody - 23.11.2011 v 19:55

Jak vést co nejlépe dálkovou dopravu vody si vyzkoušeli při okrskovém námětovém cvičení harrachovští dobrovolní hasiči. Stalo se tak v sobotu 19.11.2011 ve Vysokém nad Jizerou.

Je řada míst, a to zvláště i nás na horách, kde není zrovna snadný přístup k vodním zdrojům a ani terén neumožnuje bližší přiblížení cisternami dopravované vody. Proto se při vzniku požáru na těchto místech obvykle zřizuje dálkové vedení vody. Vyzkoušet si klady i úskalí tohoto náročného hasícího systému mohly při námětovém cvičení hasičské sbory patřícího do okrsku č. 9 (Rokytnicko). Samotné cvičení bylo provedeno občanskou dohodou což znamenalo, že žádné jednotce předtím nebyl vyhlášen poplach. Sraz všech jednotek byl stanoven ve 14 hodin u hořeního rybníka Kujbiš, který se nachází ve směru z Vysokého nad Jizerou na Tříč. Naše dobrovolná jednotka na toto cvičení vyjela dopravním vozidlem Avia v počtu sedmi členů. Společně s ní cvičení zúčastnily jednotky hasičských sborů z Vysokého, Jablonce, Rokytnice nad Jizerou, Tříče a z Blanska.
Dálková doprava vody za pomocí hadic a přenosných motorových stříkaček byla vedena od výše zmíněného rybníka do lokality Polopruť, kde se nachází dva trvale obydlené domy a pět rekreačních objektů. Zvláště v zimním období jsou tyto objekty jen velmi těžko přístupné. Dálkové vedení vody bylo dlouhé 600 metrů, což znamenalo rozvinout celkem 26 kusů hadic typu B, instalace této dálkové dopravy trvala cvičícím jednotkám celkem 13 minut. Poté se voda od rybníka na místo koncové místo dostala za 2:31 minut. Během tohoto nácviku došlo k poruše přenosné stříkačky rokytnických dobrovolných hasičů.

Klikněte pro zobrazení původního obrázku
19.11.2011 ve Vysokém nad Jizerou