Od komína chytla Praha - 21.10.2011 v 07:10

Tak vzdálenostně blízký zásah harrachovští dobrovolní hasiči ještě neměli, neboť vyjeli k požáru v restauraci Praha vzdálené jen necelých 100 metrů od hasičské zbrojnice. Stalo se tak v pondělí 10.10.2011.

Že není v tomto známém harrachovském objektu v pořádku si všiml procházející člen naší výjezdové jednotky Mirek Miler. Z horního patra restaurace se vydatně kouřilo a na špatný tah to rozhodně nevypadalo. Proto se šel podívat blíže a po zjištění, že situace je vážnější než se tamní personál domníval, na nic nečekal a z hasičské zbrojnice nahlásil semilskému dispečinku požár a spustil akustickou sirénu. Dělo se tak přesně v jedenáct hodin tohoto pondělního dopoledne.
Harrachovská jednotka vyjela na místo zásahu se svoji cisternou v počtu 1+3.Další členové jednotky dorazili na místo události později. Při příjezdu na místo zjištěno průzkumem silné zakouření a požár části dřevěné stropní konstrukce nad v prvním nadzemním podlaží v části u jednoho z komínů. V objektu se nenalézala v této době žádná osoba . Vzhledem k zakouření byla při zásahu použita dýchací technika. Dvě osoby (nájemce restaurace+kuchař) se nacházeli venku mimo objekt.

technika před Prahou
technika před PrahouLikvidace požáru v hotelu Praha

Byl vytvořen členy jednotky jeden útočný proud C od cisterny po schodišti až do druhého podlaží, který se používal k hašení požáru stropní konstrukce. Před započetím hašení byl objekt odpojen od elektrické energie. Na místo následně přijely jednotky profesionálních hasičů ze stanice Tanvald a dobrovolní kolegové z Rokytnice nad Jizerou. Vzhledem k silnému zakouření bylo členy jednotky provedeno odvětrání objektu obou nadzemních podlaží v kombinaci s přetlakovým ventilátorem. Členové jednotky dále pomáhali s rozebíráním konstrukce stropu a jejím hašením. Zhruba ve 13. hodin bylo dotčené místo předáno velitelem zásahu veliteli jednotky Harrachov k další kontrole po dobu 3 hodin. Kolem 16. hodiny bylo pak místo zásahu předáno písemně nájemkyni objektu s tím,že byla nařízena nepravidelná kontrola požářiště do 11.10.2011 do 6:00 hod. Na místě bylo ponecháno útočné vedení 1xC. Následně se jednotka vrátila na základnu.
Hned následující den ráno vyjela naše jednotka na místo znovu se svoji cisternou, neboť bylo zjištěno, že na základě ranního průzkumu doutnání části dřevěného stropu nad druhým nadzemním podlaží bezprostředně u téhož komína. Stávající útočné vedení bylo vytvořeno do podkroví, kde bylo provedeno dohašování a kontrola místa. Následně se jednotka vrátila v cca 10:45 na základnu.
Včasným zásahem se našim hasičům podařilo tento pro Harrachov kultovní objekt zachránit. Závěrem jen dodejme, že již několik dní po tomto požáru byla tato restaurace uvedena znovu do provozu.

[ms] další fotografie