Likvidace požáru v tunelu - 21.9.2011 v 09:09

Železniční tunel na Hradsku se v pátek 16.9.2011 stal místem hromadného neštěstí , k jehož likvidaci byli povolání i harrachovští dobrovolní hasiči.

Jednalo se však o simulovanou událost, jež byla součástí taktického cvičení jednotek požární ochrany. Jeho cílem bylo prověření nácviku hromadného neštěstí s tříděním zraněných v nepřístupném terénu. Nicméně reálie dýmovnicí zakouřeného tunelu, ve kterém byl umístěn vagón plný zraněných figurantů, vypadaly velmi děsivě až opravdově. Celá událost proběhla následovně. V počínajícím odpoledním čase projížděl po trati Rokytnice nad Jizerou – Martinice v Krkonoších pravidelný osobní vlak. V železničním tunelu na Hradsku však narazil do právě zřícené stropní klenby a vykolejil. Došlo k proražení palivové nádrže a vznícení paliva způsobilo požár. Této události si všimla osádka projíždějícího automobilu po přilehlé komunikaci a oznámila toto na linku 112. Vzápětí (v 13:04 hod.)byl vyhlášen poplach celkem 11 jednotkám hasičů (HZS Jilemnice, Semily, Tanvald, jednotka SŽDC. JSDHO Jilemnice, Rokytnice nad Jizerou, Harrachov, Jablonec nad Jizerou, Poniklá, Vysoké nad Jizerou a Zlatá Olešnice).

technika technikaLikvidace požáru v tunelu na Hradsku

Naší jednotce byl při příjezdu (13:26 hod.) na místo určení (silnice č. I/14 u železničního viaduktu na Maříkově) velitelem daného bojového úseku vydán příkaz zřídit čerpací stanoviště na řece Jizeře a vytvořit hadicové vedení B k cisterně jilemnických profíků s využitím železničního viaduktu nad komunikací. „Vzhledem ke špatnému přístupu a velké sací vzdálenosti a výšce jsem rozhodl nevytvářet na doplňování vody do jilemnické cisterny přívodní  vedení ze savic, ale použít plovoucí čerpadlo a přívodní vedení C a následného dopravního vedení B z našeho CAS do cisterny HZS Jilemnice. Tento postup pak byl následně členy naší zásahové jednotky úspěšně proveden.“ Sdělil velitel JSDHO Harrachov Michal Bartoš a dodal, že zmíněné dopravní vedení bylo vytvořeno pouze na sucho bez zavodnění.

Mezitím co probíhaly hasicí práce, bylo ze silně zakouřeného tunelu určenými zásahovými jednotkami prováděno vyprošťování zraněných osob v havarovaném vlaku. Celkem bylo vytaženo 29 zraněných osob, které byli transportovány na místa improvizovaných obvazišť. Bohužel 4 zranění byla smrtelná. Protože šlo o simulovanou událost, skutečně věrnými figuranty byli při tomto žáci ze Základní školy v Jablonci nad Jizerou. Ty namaskoval tamní spolek Českého červeného kříže.
Po vyhodnocení cvičení, které poukázalo na některé nedostatky hlavně v případě prvotního třídění zraněných v místě neštěstí, se naše jednotka vrátila na základnu.

figurantinamaskovaní figuranti vypadali opravdu věrohodně

.

[ms] další fotografie