Dva noční výjezdy (plyn a požár) - 15.7.2010 v 12:48

Noc z dvanáctého na třináctý červenec 2010 nebyla pro výjezdovou jednotku harrachovských dobrovolných hasičů vůbec klidná. Čekaly ji totiž dva výjezdy.

V čase 22:55 hod dne 12.7.2010 byl operačním dispečinkem v Semilech akusticky a svolávacím zařízením vyhlášen poplach – únik nebezpečných látek do ovzduší – v prostoru u autocampu. Při příjezdu na místo byl proveden průzkum po staveništi marketu Norma a byla zjištěna přetržená hadice ve výkopu, šlo o přípojku plynu pro sousední dům. Toto bylo nahlášeno na semilské operační středisko, s tím aby byla povolána plynárenská pohotovost. Na místo havárie vzápětí dorazila výjezdová jednotka místní Policie a také jednotka profesionálních hasičů ze stanice Velké Hamry.
Ta se následně po obhlídce události vrátila na základnu. Naše jednotka společně s policisty sečkala na místě do příjezdu pracovníka pohotovostní plynárenské služby, což bylo přesně o půlnoci. Po domluvě s ním se pak vrátila na základnu. Příčinou úniku plynu byla přetržená hadice při zemních pracích souvisejících s přeložkou stavájícího STL řadu v důsledku realizace výstavby marketu Norma. Žádná porucha ovšem nebyla v průběhu dne provádějící firmou nikomu nahlášena.

Přesně dvě hodiny po návratu na základnu po plynové události byl jednotce stejným způsobem vyhlášen poplach – hořící chalupa v Dolní Rokytnici. Jednotka vyjela s jedním vozem CAS 32 v obsazení 3+1. Při příjezdu na místo se nahlásila operačnímu dispečinku a veliteli zásahu. Jednotka byla ponechána v záloze pro kyvadlovou dopravu vody. Po lokalizaci požáru a předání místa zásahu místní jednotce se harrachovští vrátili na pokyn velitele zásahu na základnu, což se stalo po čtvrté hodině ranní.

Rokytnice - požár

[ms] odkazy: www.hzslk.cz