Požár penzionu způsobil několika milionové škody - 27.5.2010 v 15:07

Požár penzionu způsobil několika milionové škody

Zprávy o požárech se nepíší nikdy lehce, zvlášť když se taková pohroma týká dobrého přítele harrachovských dobrovolných hasičů, jímž postižený majitel vyhořelého objektu pan Mirek Kraus se svojí ženou dlouhodobě je.

Operačním dispečinkem ze Semil byl úderem 14. hodiny dne 24. května 2010 akusticky a svolávacím zařízením vyhlášen požární poplach pro jednotku SDH Harrachov, a to jako požár v půdním prostoru rodinné chalupy v Harrachově. Na místo vyrazily okamžitě dvě cisterny Tatra. Po příjezdu na místo bylo provedeno odpojení elektřiny a proveden průzkum z dýchací technikou. Bylo zjištěno silné zakouření ve druhém podlaží a v podkroví, požár též řádil ve zmíněném podlaží nad schodištěm. Byl vytvořen jeden útočný proud B s rozdělovačem, dále pak z rozdělovače jeden proud C do vnitřního prostoru k požáru. To již na místo neštěstí dorazila též jednotka dobrovolných hasičů z Rokytnice nad Jizerou a za nimi pak profesionálové z Velkých Hamrů, jejichž velitel tímto zároveň převzal vedení zásahu.

Požár v Harrachově

Bylo nahlášeno, že se v objektu nenalézají žádné civilní osoby. Následně byly vytvořeny společně s rokytnickými dva další útočné proudy C a zahájeno hašení ve štítech objektu. Jednotlivé proudy byly zásobeny z harrachovské cisterny. Byla zřízena kyvadlová doprava vody cisternami a zřízena dvě odběrná místa z místní hydrantové sítě. Z důvodu posílení tlaku v útočných vedení bylo zásobování vodou prováděno vozidlem MAN hamerských profíků. Stávající cisterna JSDHO Harrachov sloužila k doplňování MANu. Členové jednotky pomáhali při hašení požáru jak zevnitř budovy, tak zvenku (štít) za pomocí vysunovacích žebříků. Dále pomáhali při rozebírání pláště střechy z důvodu likvidace požáru ve vnitřním prostoru (dřevěný šindel pokrytý plechem) a rozebírání konstrukcí obložení z důvodu lepšího přístupu a hašení k ohniskům požáru.

Požár v Harrachově

Krátce před 16. hodinou byly povolány k pomoci další posilové jednotky z Kořenova a Desné a protiplynový kontejner ze stanice Semily k výměně lahví dýchací techniky zasahujících hasičů. Později velení u zásahu převzal řídící důstojník HZS Libereckého kraje okresu Semily, který si vyžádal další cisternu profesionálních hasičů z Jilemnice a týlový kontejner z Liberce pro zasahující hasiče.
Ještě před 17. hodinou se hasičům podařilo udělat do plechové střechy na dvou místech otvory. Krátce poté se začal propadat strop a hasičům bylo nařízeno kvůli bezpečnosti opustit vnitřní prostory. Po odkrytí střechy hasiči vypnuli přetlakovou ventilaci a k hašení nasadili další čtyři vodní proudy. Požár se podařilo dostat pod kontrolu krátce po půl sedmé večer.

Požár v Harrachově

Po 19. hodině obnovili hašení dvěma proudy uvnitř objektu a pomocí termokamery našli další skryté ohnisko požáru pod střechou. Požár se podařilo zcela uhasit až před půl devátou večer, kdy bylo místo požáru předáno k dohledu harrachovské dobrovolné jednotce.  Ta ještě na několika místech provedla dohašení a krátce před jedenáctou hodinou večerní se vrátila na základnu. Na místě byly ponechány pro jistotu dva útočné proudy. Mimo hasební práce naše jednotka zajistila pro zasahující dostatek pitné vody a místostarosta města dr. Vodseďálek obstaral občerstvení hasičům.

Požár v Harrachově

Následující den při ranním průzkumu byly na místě zjištěny tři malá ohniska požáru. Díky tomu byl opětovně vyhlášen poplach za pomocí SMS. Na místo vyrazila jedna cisterna s posádkou, při příjezdu na místo provedeno dohašení ohnisek požáru. Místa zásahu byla ještě několikrát zkontrolována a případně vodou dohašena. Poté se jednotka vrátila na základnu.  Vedle obou cisteren byla k zásahu použita i terénní čtyřkolka Arctic Cat, motorová pila, dýchací přístroje, žebříky i dva halogenové reflektory.

Požár způsobil dle prvotních odhadů škodu za téměř čtyři miliony korun. Díky zásahu hasičů se podařilo uchránit hodnoty ve zhruba poloviční sumě. Příčinu vzniku požáru následně vyšetřovaly orgány hasičů a policie. Jednou z variant mohla být závada na elektroinstalaci.

(ze zprávy o zásahu a hzslk.cz)

[ms] foto: Ivo Zapletalík