Hasičské jarní aktivity - 14.5.2010 v 13:38

Co jsme absolvovali a na co se připravujeme
Nástup jara je v životě harrachovských dobrovolných hasičů tradičně poznamenám konáním společenských akcí pro veřejnost, tu a tam i něčeho navíc….

Poslední dubnový týden se nesl ve znamení příprav na největší veřejnou událost roku – pálení čarodějnic. Bylo třeba nakoupit proviant, navozit zázemí, uhrabat po zimě pozemek v Sedmidomkách a v neposlední řadě postavit dřevěnou hranici.  Vše se zdárně stihlo díky nasazení mnoha členů ve čtvrtek 29.4.2010.

Den předtím (28.4.) však jednotku harrachovských dobrovolných hasičů čekal  ještě jiný úkol. Ta společně s dalšími jednotkami PO okresu Semily předurčených k  plnění letecké techniky (což mi sice nejsme, ale již máme zkušenosti z taktického cvičení a též ostrého zásahu v Harrachově), cvičně plnila závěsný vak vrtulníku na letišti v Lomnici nad Popelkou. Každá jednotka postavila jedno družstvo 1+5, dvě družstva (Harrachov společně s Vítkovicemi) sestavila 1 plnící četu a provedla 2x naplnění závěsného vaku pod vrtulníkem pro letecké hašení za pomocí hadicového vedení „B“ od vlastní CAS s použitím speciálních plnoprůtokových proudnic, které dodala posádka vrtulníku.

DSCN1575.JPG
DSCN1588.JPG
DSCN1577.JPG

Navádění vrtulníku za využití daných signálů pro navigaci ze země provedl vždy velitel družstva z dané jednotky, která prováděla plnění závěsného vaku. Navádění vrtulníku na místo shozu prováděli příslušníci HZS LK. Veškerý nácvik komunikace s posádkou vrtulníku LS PČR při navádění k provedení hašení pomocí závěsného vaku, po dobu všech ukázek a nácviků, byl prováděn pomocí radiostanic a signálů. Po odletu vrtulníku LS PČR bylo provedeno seznámení s plněním letadla LHS Dromader včetně jednoho ukázkového shozu. Přes drobnou kolizi (uklouznutí) naše jednotka ve cvičení obstála.

Klikněte pro zobrazení původního obrázku
pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic (30.4.) proběhlo za slušného počasí na tradičním místě v Sedmidomkách, vatra i díky dodanému dříví od lesníka p. Zapadla byla letos velmi podařená. Hojná účast obecenstva zapříčinila výborný prodej všech nabízených pochutin i tekutin. Trochu zazlobilo výčepní zařízení, které snad však půjde opravit.Nálada však byla výborná, nechyběly děti převlečené za čarodějnice, jen těch účastníků do lampionového průvodu mohlo být více… Opět za rok na viděnou a předtím se těšíme u táboráku na konci srpna.  Všem patří poděkování za účast a těm kdo pomáhali dvojnásobné.

Na státní svátek dne Vítězství jsme pro naše členy uspořádali v zasedačce hasičské zbrojnice oslavu dne Matek a sv. Floriána. Velký dík mj. patří neúnavnému harmonikáři Toníku Lisičanovi.

No a co nás čeká? Ve čtvrtek 21.5. budeme hostit schůzi členů okrsku č. 9 v naší hasičské zbrojnici a především partu našich kluků čeká účast na okrskové soutěži dne 19.6.2010, kterou tentokráte pořádá SDH Vysoké nad Jizerou. Ještě předtím bude realizován potřebný (možná i opakovaný) nácvik harrachovského družstva, jež by oproti minulým létům mělo letos výrazněji omladit.