Čtyřkolka již slouží + video - 18.2.2010 v 09:35

V pátek 25.9.2009 byl pro harrachovské hasiče velkým dnem, nejenom že zdolávali velký požár lesního porostu na vrchu Plešivec, zároveň předtím to zásahem v dopoledních hodinách převzali od zástupce dodavatele nového motorizovaného pomocníka – terénní čtyřkolku Arctic Cat 700 H1 EFI TRV 4x4 EFT. Pořízení tohoto čtyřkolového vozidla městem Harrachov je spolufinancováno z prostředků Evropské unie, konkrétně v rámci operačního programu česko-polské spolupráce. Jde o projekt řízený polskou obcí Piechowice nesoucí poněkud krkolomný název „Tvoření integrovaných polsko-českých struktur spolupráce v oblasti předcházení a odstraňování následků živelných pohrom v přeshraničním pásmu“.

Ještě než se stačila tato čtyřkolka, patřící oficiálně do kategorie motocyklů, zabydlet v garáži hasičské zbrojnice již den poté byla nasazena u zmíněného požáru lesa na Plešivci. Bez problémů dokázala zvládnout jízdu v těžko dostupných místech (naši kluci se pomocí ní dostali jen několik málo metrů k místu požáru, což s ostatní technikou nebylo možné), pomohla také při transportu hasičské stříkačky PS 12 z místa nasazení zpět do útrob automobilu Avia.

Tato čtyřkolka v barvě červené je opatřena modrým majákem a bude evidována jako plnohodnotné zásahové vozidlo Integrovaného záchranného systému. V rámci pořizovací ceny byla dodána společně s navijákem, dále nákladním přívěsovým vozíkem a pro zimní období bude vybavena sněžnými pásy i saněmi. Tento typ zásahového hasičského vozidla v našich podmínkách je zatím spíše unikátem, mnohé však nasvědčuje tomu, že do budoucna takovýchto strojů bude v hasičských zbrojnicích, zvláště těch v horských oblastech, jistě přibývat.