Obmění harrachovští hasiči svoji techniku? - 30.10.2008 v 11:29

Již několik let je snahou harrachovských dobrovolných hasičů výrazněji obnovit svůj vozový park. Stav jejich výjezdové techniky je prozatím uspokojivý, a to především díky obětavé péči týmu strojníků, nicméně věk obou jejich tatrováckých cisteren přesahuje třicet pět let a navíc tento druh vozů není příliš vhodný na stále častější technické zásahy. Zásadní problém obměny této techniky je, jak jinak, v penězích, kterých skutečně v městské pokladně není na zbyt.

Jistou nadějí je úspěch v rámci evropských dotačních programů, především pak v našem případě  operačního programu česko-polské spolupráce. V rámci něho již byly na jaře roku 2008 podány dvě žádosti, ve kterých žádající partner – Město Harrachov figurovalo jako jeden z projektových partnerů na pořízení nové hasičské techniky. V prvním případě šlo partnerské zapojení do projektu „Přeshraniční spolupráce hasičů v ERN“, ve kterém byl vedoucím partnerem Euroregion Nisa, zde míra harrachovského zapojení spočívala v pořízení nového cisternového vozu CAS 20 v celkové rozpočtové částce cca 6,5 mil Kč, do tohoto projektu vedle nás byla (je) zapojena také sousední Rokytnice, Lomnice n.P., Turnov…, Szklarska Poreba, Jelenia Góra… Ve druhém případě jsme se partnersky zapojili do projektu

Takový vůz by našim hasičům jistě seděl.....

„Tvoření integrovaných polsko-českých struktur spolupráce v oblasti předcházení  a odstraňování následků živelných pohrom v přeshraničním pásmu“. Jedná se o projekt zpracovaný a řízený polskou obcí Piechowice, která požádala o partnerství při jeho realizaci město Harrachov a obec Kořenov. Do projektu jsou se svými požadavky zapojeny i polské samosprávy: Szklarska Poreba a Stara Kamienica. V rámci tohoto projektu činí náš (Harrachovský) požadavek v pořízení čtyřkolového vozidla (vybaveného pro zimní období sněhovými pásy), které by velmi dobře posloužilo pro prvotní hasičské zásahy v těžko dostupných terénech okolí našeho horského střediska. Jeho pořizovací cena včetně vybavení by činila částku nepřevyšující  500.000,- Kč.

Oba uvedené projekty v prvním kole výběru žadatelů neprošly konečným sítem  a budou mít šanci na úspěch při dalším výběru, který se bude konat v březnu 2009. Nejprve však musí být znovu zaregistrovány na sekretariátu tohoto česko-polského programu, který sídlí v Olomouci. Projekt Euroregionu již byl úspěšně zaregistrován, ten Piechowický v době tvorby tohoto článku na toto čeká.

Klikněte pro zobrazení původního obrázku

Kouzlo evropských programů CZ-PL spolupráce tkví v tom, že v případě zdárné realizace  takto podpořeného projektu, může žadatel získat zpět až 85% financovaných nákladů od EU + 5% z českého státního rozpočtu, celková míra spolufinancování by tak z naší strany byla jen deset procent, a to je věc nadmíru lákavá. Shrnuto a podtrženo: zcela nový hasičský vůz v ceně šesti milionů korun by tak ve finále naši samosprávu stál cca šest set tisíc korun.

Mírně negativní stránkou příprav všech žádostí o podporu z EU je poměrně náročná míra administrativy, tedy vyplnění žádosti a hlavně všech všemožných příloh, ovšem v případně úspěchu lze je toto papírování vlastně příjemnou procházkou… Tak uvidíme.

[ ms ]